Lahusti destilleerimise protsess viiakse läbi lahusti destillaatoris.
Destilleerimise protsessi kirjeldus
Destilleerimiseks nimetatakse vedeliku aurustamist keetmisel ja sellele järgnevat kondenseerimist külmal pinnal. Destilleerimine põhineb sellel, et erinevad vedelikud aurustuvad erinevatel temperatuuridel (neil on erinev keemistemperatuur). Lahusti ja värvi segu kuumutamisel hakkab lahusti aurustuma, kuid värvijäägid ei aurustu sel temperatuuril. Aurustunud olekus lahusti (ehk lahustiaur) juhitakse külmale pinnale, kus see kondenseerub ning muutub uuesti vedelikuks. Värvijäägid aga ei ole aurustunud olekus ning jäävad eraldatuna algsesse anumasse. Seeläbi toimubki lahusti puhastamine (ehk eraldamine värvijääkidest).
Meie poolt renditavad ja müüdavad destillaatorid on füüsilise mõõduga 60cm*80cm, sõltuvalt masina suurusest. Seadmed vajavad ühefaasilist elektritoidet (alates 60L destillaatorid vajavad 3-faasilist elektritoidet). Destilleerimise protsess on kinnine, seega töökeskkonda ei eritu olulisel määral lahusti aure, masin tekitab müra samas suurusjärgus külmkapiga. Keskmiselt võtab üks destilleerimise tsükkel aega 4 tundi.
Destillaatori sees käivad kuumakindlad kotid. Seetõttu ei teki vajadust destillaatori jääkide paaki puhastada peale igat kasutuskorda (jäägid jäävad eemaldatava koti sisse).
Lahustite puhastamiseks on ka alternatiivseid tehnilisi lahendusi (nt CO2 ja erinevate gaaside abil puhastamine). Gaaside abil lahusti puhastamine on keerukas ja mõeldud keemiatööstuse tarbeks. Samuti on olemas destillaatoreid, mis sobilikud labori tingimustesse. Estonian Tube Production OÜ on spetsiliseerunud destillaatoritele, mis on peamiselt kasutusel masinatööstuses, mööblitööstuses ja igal pool mujal, kus kasutatakse lahusteid läbipesuks. Pakutavate masinate jõudlused on vahemikus 10L – 2 500L ööpäevas.
Lahusti jäägid enne destilleerimist
Lahusti jäägid destillaatorisse valatuna
Peale destilleerimist jääkide eemaldamine destillaatorist
Destilleerimise tulemusena alles jäänud kuivanud värv peale paari päeva
Lahusti peale destilleerimist
Destilleerimise tulemusena tekkiva lahusti omadused ei ole halvenenud. Lahustit on võimalik lõpmatu arv kordi destilleerida. Oluline on aga see, et destillaatorisse ei panda mitmete erinevate lahustite ja kemikaalide segu. Erinevat liiki lahusteid tuleks eraldi koguda ja eraldi destilleerida.